Kamenná  Dyha je fantastická nová alternatíva ku konvenčným ťažkým bridlicovým kameňom.

Kamenná Dyha sa skladá z prírodnej bridlice uloženej  na sklenenom  vlákne. / Poly-živice , bridlice hrúbky iba 1,5mm  a hmotnosti len 1,3 KG/m2  čo je ideálnou alternatívou k tradičným bridlicovým kameňom.

Kamenné dyhy môžu byť použité na množstve rôznych podkladov, vrátane suchého dreva, MDF, HDF, kovu, plastov, polystyrénu alebo cementových dosiek – aby sme vymenovali aspoň niektoré. 

Eleganciu a jedinečnosť prírodnej bridlice si teraz môžete užívať bez obmedzenia hmotnosti a veľkosti v plnej sile kameňa.

Kamenná  dyha  môže byť použitá na skrine, nábytok, podlahy, steny, dvere a iné plochy, kde sa v minulosti využívali lamináty.. Rovnako ako sú vodotesné, kamenné  dyhy ponúkajú aj vynikajúcu odolnosť proti UV žiareniu, preto sú ideálne aj na exteriérové využitie.

69

07

Vlastnosti

Kamenná dyha je  produkt, ktorý odstráni všetky hlavné problémy spojené so spracovaním prírodného kameňa. Je ľahký a pružný, možno ho použiť všade tam, kde sa nedajú použiť kamenné dosky pre svoju hrúbku, alebo váhu. Jeho použitie je neobmedzené a záleží iba na vašej fantázii a možnosti priestoru a usporiadania nábytku. Listy kamennej dyhy sú vyrobené z prírodnej bridlice so všetkými jedinečnými farbami a štruktúrami, nachádzajúcimi sa v jednotlivých vrstvách horniny. Preto každý je jedinečný a môže meniť farebný odtieň, štruktúru a vzor rovnako, ako prírodné kamenné dosky.

Kamenná dyha je k dispozícii v 15 odtieňoch, plus 4 priehľadné vzory  (ktoré sú priesvitné)

Jeho technológia výroby vznikla v Indii a je založená na vrstvení štruktúry bridlice. Na povrch  bloku sa nanesie vrstva  skleneného vlákna a lepidlá ktorá  rýchlo schne a oddeľuje zohrievaný povrch s tenkou vrstvou bridlice. Takto vzniknutý tenký list sa ukladá na podklad z polyesterovej živice. Výsledkom je list, ktorý sa skladá z tenkej vrstvy z prírodného kameňa (hrúbka 2 mm) z kompozitu sklenených vlákien s epoxidovou živicou (1 mm).  Formát dosky  je 122 x 61 cm s hrúbkou až 3 mm.  V závislosti od typu bridlice získavame niekoľko odtieňov farieb. Farba kameňa je odolná  voči UV žiareniu. .

Štandardný rozmer listu: 122 cm x 61 cm

Hrúbka kameň  vrstvy: 2 mm, hrúbka listu  do 3 mm

Plocha list: 0.744 m2

Merná hmotnosť: cca 1 kg (1m2 – cca 1,5 kg)

Príprava povrchu

Pred lepením kamennej dyhy je potrebné podklad  pripraviť. Musí  byť pevný, čistý  a odmastený.  Možno pod niektoré lepidlá je potrebné použiť penetračný náter. Preto je potrebné postupovať podľa pokynov výrobcu. lepidla.

Proces prípravy povrchu je rovnaký ako u prírodného kameňa, alebo keramického obkladu. Pred lepením si musíme rozmyslieť ako a kde uložíme jednotlivé platy, ich orientáciu, štruktúru a farbu, pred tým, ako ich definitívne uložíme. Preto odporúčame pred definitívnym uložením si ešte raz prekontrolovať rozmiestnenie jednotlivých platov. Je potrebné si uvedomiť, že plocha jednotlivých plátov je prírodný produkt a nie je možné vybrať niekoľko rovnakých platov.

Lepenie

Spodná strana  kamenných obkladov je sklolaminát. Odporúčame  preto PU lepidla jedno, alebo dvojzložkové.

Lepiť na ploche môžeme na doraz, alebo s vytvorením špáry medzi jednotlivými listami. V tom prípade je potrebné medzeru vyplniť farebnou maltou. Vzhľadom na to, že listy sú tenké, tak aj šírka medzery by mala byť tomu prispôsobená. Najlepšie je použiť epoxidové malty a prebytočnú hmotu vyčistiť špongiou.

Po nalepení je potrebné pritlačiť list dyhy valčekom pre odstránenie prebytočného vzduchu medzi platom a stenou. Pritlačať primerane, aby sme nevytlačili veľa lepidla von.  Valčekom pohybujeme  stále od stredu von.

Rezanie

Kamenné obklady sú tak flexibilné, že je ich možné rezať ručnými nožnicami na plech, alebo pílami s diamantovým kotúčom..

Povrchová úprava

Listy kamennej dyhy je potrebné pred  lepením naimpregnovať bežne dostupnými materiálmi používanými na bridlice, alebo prípadne na kamennú dlažbu.

Odporúčame pred použitím vyskúšať na kúsku materiálu pre zistenie vhodného lesku.

Aplikácia

Kamenné dyhy môžeme v podstate použiť všade tam, kde aj ťažšie  kusy prírodného kameňa, ale prednostne  tam,  kde takýto ťažší kameň nevieme , nemôžeme resp. vôbec sa nedá použiť. Napr. obklady ľahkých stien, nábytku, dverí, rôznych oblúkov a stĺpov. Obklady vani a sprchovacích kútov. Je možné ich použiť aj na starý keramický obklad bez nutnosti demontáže. Tento produkt je vhodný aj do nebytových priestorov a tam, kde je predpoklad častého menenia využívania priestorov ( rôzne prevádzky, výstavne priestory a pod.)

Kamenné dyhy môžeme lepiť na betón, keramiku, drevo, kov, preglejku, laminát, dosky, lakované povrchy,

MDF, dvere skrine a pod.

Unikátne vlastnosti a prírodná krása otvára úplne nové možnosti pre architektov a dizajnérov.

Záver

Hmotnosť 1 m2 kamennej dyhy je len asi 1,5 kg. Hmotnosť kamennej dosky v určitej hrúbke je niekoľkokrát vyššia. Kamenná dyha môže byť namontovaná všade tam, kde nie je možné  použiť ťažšie kamenné obklady.

Vzhľadom na to, že ide o ľahký a pružný materiál, kde lepenie a rezanie nevyžaduje profesionálne náradie na spracovanie  a dopravu kameňa,  jeho aplikácia nám prinesie obrovskú  finančnú úsporu a  podstatne ušetrí čas na realizáciu.

Kamenná dyha je po nalepení a a uzatvorení náterom úplne vodotesná.

IMG_1759

schody3

Kamenné dyhy